AKTUALNONOVICE

Janša: Slovenija je pred resnimi izzivi, potrebna ustavna večina

V četrtek bo Slovenija najverjetneje dobila novo vlado

Predsednik vlade Janez Janša je v poslanici ob dnevu državnosti poudaril pomen osamosvojitve kot temelja slovenske državnosti ter pozval k sodelovanju pri reševanju javnofinančnih, varnostnih in razvojnih izzivov. Slovenija je po njegovih besedah po letih slabih odločitev pred zahtevno nalogo in resnimi izzivi.

“Pred 35 leti smo postali gospodarji svoje usode”

Janša je v poslanici zapisal, da se ob dnevu državnosti z globoko hvaležnostjo oziramo na najbolj usodno odločitev v zgodovini slovenskega naroda.

“Pred 35 leti smo postali gospodarji svoje usode. Nastala je država, ki ni bila podarjena, temveč izbojevana s pogumom ljudi, ki so verjeli v Slovenijo,” je poudaril.

Osamosvojitev nas po njegovih besedah še danes uči, da največjih dosežkov ne ustvarjajo okoliščine, temveč ljudje, “ljudje lačni prostosti duha in dovolj pogumni, da se medsebojno povežejo, presežejo razlike in uresničijo svoje sanje”.

“Tokrat pred nami niso tanki ali barikade, niti pandemija, vendar to ne pomeni, da izzivov ni,” je opozoril premier.

Po njegovi oceni je Slovenija po letih slabih odločitev pred zahtevno nalogo.

Janša je bil kritičen do preteklih vlad: “Javne finance niso v stanju, ki bi nam dopuščalo lahkotnost ali brezbrižnost. Prevečkrat se je denar davkoplačevalcev zapravljal za nekoristne ali celo škodljive namene.” Dodal je, da se je med delovnimi ljudmi utrdil občutek, da trud ni nagrajen in da sta všečnost in ideologija pomembnejši od politične odgovornosti.

Potrebna ustavna večina za spremembe

Premier je izpostavil, da pred nami poleg stanja v javnih blagajnah izzive predstavljajo tudi javna, energetska in prehranska varnost. Za uspešen spopad z njimi potrebujemo realističen pristop in sodelovanje, ki bi omogočilo ustavno večino za potrebne dopolnitve ustave.

“Potrebujemo stabilnost. Gospodarsko in politično. Za prvo davčno sidro v ustavi in za drugo spremembo volilnega sistema,” je poudaril in dodal, da potrebujemo decentralizacijo ter večji prenos odločanja in virov na pokrajinsko in občinsko raven.

Kritika politike izključevanja

Janša je v poslanici ostro naslovil tudi politične razmere v državi. Po njegovi oceni je po letu 2008 politika izključevanja postala politična norma v Sloveniji. “Imamo politični pol, ki nikoli ne ponudi roke sodelovanja, kadar je na oblasti. Še več. Roko sodelovanja v zadnjem času zavrača celo takrat, ko je ponujena njemu in je v opoziciji,” je poudaril.

“Politični pol, ki izključuje, je bil od leta 2008 naprej od 18 let na oblasti kar 15 let in ves čas je bila v ospredju politika izključevanja, pogosto prežeta celo z zlorabami pravne države za obračune z drugače mislečimi,” je zapisal. Izključevanje po njegovih besedah ni izročilo slovenske osamosvojitve in ni del vrednot časa, ki nas je združil.

Muzej osamosvojitve kot zgodovinski spomin

V poslanici je spomnil na ukinitev muzeja slovenske osamosvojitve v prejšnjem mandatu, kar je po njegovem mnenju “zgodovinska sramota”, ki jo je morala nova vlada s ponovno ustanovitvijo popraviti. “Zgodovinski spomin je pomemben predvsem zato, ker narod brez zgodovinskega spomina začne verjeti, da so svoboda, mir in lastna država nekaj samoumevnega,” je poudaril.

Optimizem zaradi mlade generacije

Poseben razlog za optimizem pa po Janševih besedah predstavlja mlada generacija, ki zagovarja in ceni temeljne vrednote slovenske osamosvojitve.

“To je jasno znamenje, da med novimi rodovi znova raste zavedanje o lastnih koreninah ter hkrati skrb in odgovornost za prihodnost naše domovine,” je navedel.

Ob dnevu državnosti se po njegovih besedah ne spominjamo le preteklosti. “Prav je, da se zavemo tudi odgovornosti, ki jo nosimo do prihodnjih rodov. Dolžni smo jim predati državo, ki bo varna in uspešna. Državo, v kateri bodo delo, znanje in poštenost znova predstavljali temelj družbenega napredka in v kateri bodo naslednji rodovi živeli bolje, kot danes živimo mi,” je še izpostavil premier

Delitve: