Mestna občina Maribor in javno podjetje Marprom iz Skupine Javnega holdinga Maribor nadaljujeta elektrifikacijo mestnega potniškega prometa. Z današnjim dnem so predali v uporabo 16 novih električnih vozil različnih dimenzij. Med njimi so po več kot 30 letih tudi 18-metrski zgibni avtobusi, ki bodo vozili na najbolj obremenjenih linijah.
Elektrifikacija javnega potniškega prometa
“Delamo boljši mestni servis in povezujemo boljši javni prevoz z drugimi produkti, zato da bo življenje v mestu bolj čisto, bolj zdravo, bolj zeleno,” je ob današnji predstavitvi novih pridobitev na glavni avtobusni postaji povedal župan Saša Arsenovič.
“Ta zadnja investicija je vredna 11 milijonov evrov, od česar jih približno osem milijonov prispeva Eko sklad. Vse skupaj pa smo investirali do sedaj 21 milijonov evrov v elektrifikacijo javnega potniškega prometa, ob tem da izvajamo še vrsto potrebnih podprojektov, kot so delavnice in polnilnice,” je dodal.
Direktor Marproma Ranko Šmigoc je spomnil, da mariborski potniški promet v letošnjem letu praznuje stoto obletnico. “Leta 1926 je bilo v tem mestu ustanovljeno prvo avtobusno podjetje in istega leta decembra tudi prvi dve liniji. Danes imamo že 29 linij mestnega potniškega prometa in skupaj z mestno občino gradimo sodobno trajnostno rešitev na področju mobilnosti,” je povedal.
Z nadomeščanjem starejših vozil z električnimi in gradnjo infrastrukture zanje so intenzivneje pričeli po letu 2020. “Do danes smo naredili velike korake v smeri sodobnih rešitev na področju javnega potniškega prometa,” je dejal Šmigoc.
Nove dimenzije avtobusov
Tokrat so pridobili nove dimenzije avtobusov. To je osem 18-metrskih vozil v skupni vrednosti 6,7 milijona evrov, šest 12-metrskih vozil v vrednosti 3,5 milijona evrov in dve šestmetrski vozili v vrednosti 560.000 evrov. “Po dolgih desetletjih se na mariborske ulice vrača zgibni avtobus. Ta ima kapaciteto 127 potnikov, kar je 50 potnikov več od standardnega avtobusa in predstavlja veliko pridobitev na področju učinkovitosti, predvsem na najbolj obremenjenih linijah. Mednje spada linija G1, na kateri dnevno prevozimo tudi več kot 1900 potnikov,” je povedal Šmigoc.
Vozni park Marproma tako šteje 41 električnih vozil, med drugim tudi manjša vozila za prevoze na klic Maister in vlakec. Avgusta pričakujejo še dobavo sedmih električnih avtobusov in minibusov, s čimer naj bi dosegli polovico elektrificirane operativne flote. Do leta 2028 pa naj bi bilo električnih več kot 50 vozil, kar pomeni, da bosta dve tretjini vozil, ki vsak dan vozijo po mariborskih ulicah, delovali brez izpustov.
Rast potnikov v javnem potniškem prometu
Ob že elektrificiranih linijah G5 in G6 nameravajo postopoma elektrificirati še linije G1, G2, G3 in G4 ter še nekatere povezovalne linije, med prvimi P12 in P17. Pridobili so tudi nove električne kombije, ki pomagajo pri šolskih prevozih in dopolnjevanju mestnih linij. “Vsak prevožen kilometer z električnim vozilom oziroma avtobusom pomeni zmanjšanje škodljivih izpustov in hrupa v mestnem okolju,” je pojasnil Šmigoc.
Po njegovih besedah število potnikov v javnem potniškem prometu raste. “V letošnjem letu beležimo večje število potnikov kot v enakem obdobju v minulem letu in nadejamo se, da se bo ta trend nadaljeval do konca leta,” je dejal.














